Today I had my very first compost training with the women’s group that I work with in Malvern! It was a lot of fun. I trained about 15 women. I’m looking forward to more things to come from this group. (pictured below is the training)
----Rent- this costs Will and I $14,000J which is $165 U.S Dollars
----Internet- $2,000J which is $23.50 per month
----Food- The grocery store can be really expensive! Usually with any given month Will and I spend about $18,000J or $212 US on food, toiletries, cleaning supplies, etc. We went to the market yesterday and purchased:
**Potato’s- $60J per pound or 70 cents US
**Cucumber- $70J per Pound or 82 cents US
**Carrot- $70J per pound or 82 cents US
**Escallion and Thyme- $50J a bundle or 58 cents US
**Garlic- 9 cloves for $60J or 70 cents US
**Tomato- $60J per pound or 70 cents US
**Bell Pepper- $150 per pound or $1.76 US (the price of peppers is up because the demand is so high and there is a shortage right now)
**We buy our meat from the Agriculture school which costs us about $3,000J per month or $36 US- we buy pork, chicken, and beef from them and it lasts us all month long.
----Transportation for the month-
**A trip to Kingston costs us: $400J or $4.70 US to ride the bus from Santa to Kingston (the bus has a capacity of 25 but we manage to fit about 43-45 people)
**Once in Kingston there are route taxis or Chartered taxis- we usually try to take a route taxi which can charge $50J-100J ($60 cents US- $1.20) the problem with these is you have to “small up “which means squeeze as many in as possible. Our personal best is 9 in a taxi including the driver.
These are all rough estimates but as you can see the money is gone just like that and the next month we start all over again!